בחודש דצמבר נמכרו 9 דירות בנתניה?? ממש לא

אחת לכמה שבועות יוצאת איזו כתבה או פוסט על ירידה חדה במחירי הנדל"ן.

כתבה מיינט נתניה

לפני כשבועיים חברה שמחפשת דירה כבר תקופה שלחה לי את הכתבה הזו שפורסמה ברשת המקומית mynet נתניה שכותרתה: "בחודש דצמבר נמכרו 9 דירות בנתניה: האם יש האטה בשוק ומחירי הנדל"ן יורדים?"
משהו לא הסתדר לי בכתבה הזו, שפורסמה ב- 8.1. קודם כל כי ממה שאני יודעת כ-9 דירות נמכרו רק בקריית השרון, וזה לא הגיוני שבכל שאר העיר לא נמכרו דירות, ושנית כי ב 8.1 אנחנו עדיין לא יודעים כמה דירות באמת נמכרו בדצמבר.
למה?

כי רשות המיסים יצאה לפני כמה שנים בצעד מבורך של חשיפת נתוני דירות שנמכרו. עד כאן הכל בסדר. רק שבפועל המערכת הזו, שנקראת מידע נדל"ן, עדיין מבוססת על הקלדות ידניות של נתונים.

דירות שנמכרו בדצמבר מתוך מידע נדל"ן

דירות שנמכרו בדצמבר מתוך מידע נדל"ן

לכן לפעמים דירה שנמכרה בתחילת דצמבר תופיע רק חודשיים אחרי. נכון להיום למשל במערכת מופיעות 26 דירות שנמכרו בנתניה במהלך חודש דצמבר. אם נבדוק את הנתונים עוד שבועיים מהיום, סביר שיופיעו עוד כמה נתוני מכירות על חודש דצמבר.
גם הנתונים שאתם רואים במדל"ן ויד 2 על דירות שנמכרו מבוססים על אותם נתונים מרשות המיסים, שכאמור מוקלדים ידנית, חלקם מופיעים ללא שם רחוב וקשה לדעת מה מהות הנתונים, לפעמים אותו רחוב מופיע ב- 3 שמות שונים. אז קשה להסתמך על הנתונים האלה ב-100% (לדוגמא גם אם תחפשו מספר גוש שבקריית השרון יכולה לעלות דירה שהיא בכלל במקום אחר בנתניה), בטח לנתח אותם.

ומה לגבי מחירי הנדל"ן? יורדים? עוד מוקדם להגיד.

צילום מסך מדל"ן

צילום מסך מדל"ן

כן יש פחות עסקאות מאשר בתקופה המקבילה לפני שנה ולפני שנתיים כמו שכתבתי בעבר, כן לוקח יותר זמן למכור דירה, אבל מגמת המחירים מעורבת. יש עדיין דירות שנמכרות במחירי שיא, ודירות אחרות שבהן רואים ירידת מחירים. הגרף הזה שהוצא ממדל"ן (ותודה לאייל על הרשות להשתמש בו) מראה כאילו יש ירידת מחירים בקריית השרון, כאשר הסיבה המרכזית לכך היא שקלול נתוני דירות מחיר למשתכן בחישוב, ולא ירידת מחירים אמיתית.
הנה כמה דוגמאות לדירות שנמכרו לאחרונה בקריית השרון:

  • רחוב אלונים 10, דירת 4.5 חדרים בקומה 7 נמכרה ב 1.89 מיליון ש"ח
  • רחוב ברוש 3 דירת 5 חדרים בקומה 8 נמכרה ב 2.58 מ' ש"ח
  • רחוב איפרגן 2 דירת 5 חדרים עם מחסן בקומה 3 נמכרה ב 2.2 מ' ש"ח לאחר ששווקה בלמעלה מ 2.3 מ' ש"ח
  • רחוב יוסף 12 דירת 4 חדרים בקומה 2 נמכרה במחיר שיא של 1.85 מ' ש"ח
  • רחוב אלונים 16 דירת 4 חדרים עם מחסן ונוף לחורשה, לא משופצת, בקומה 7 נמכרה ב 1.87 מ' ש"ח.

מה המסקנות?

  1. שעדיין לא הגיעה בשורה של ירידת מחירים משמעותית. כנראה שגם לא נראה איזו התרסקות בזמן הקרוב. יכולה להיות ירידה קלה במחירים (במקביל לאפשרות לעליית מחירי המשכנתאות), אבל לא כזו ששווה לחכות ולא לקנות דירה בגללה.
  2. אל תאמינו לכל כותרת וכל גרף. תרימו טלפון למישהו שחי ומבין את שוק הנדל"ן ותתייעצו מה כדאי לכם לעשות, בכמה לקנות, בכמה למכור, מתי, ואיך לעשות את המהלך הבא שלכם בנדל"ן.

שלכם,

טלי שטרנליכט יועצת נדל"ן בקריית השרון

052-3584390

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *